ŻYCIE ARTYSTY KABARETOWEGO NA EMIGRACJI


ŻYCIE ARTYSTY KABARETOWEGO NA EMIGRACJI
2023-02-27
Artysta kabaretowy, to ktoś, kto dostarcza widzom niesamowitej rozrywki, ogromnej ilości endorfin, natomiast życie kabareciarza na emigracji jest niewątpliwie inne pod wieloma względami. Różni się m. in. humorem publiczności, kulturą, językiem. O życiu twórcy kabaretowego za granicą naszego kraju opowie nam Pan Wojtek Gawenda, aktor, konferansjer, autor tekstów, kabareciarz.

Początki twórczości kabaretowej w Kanadzie
Początki dla każdego są bardzo trudne. Wiąże się to z nowymi rzeczami, wyzwaniami i czekaniem na nowe. Wojtek Gawenda po przylocie do Kanady chciał wrócić do swojego wyuczonego zawodu, czyli aktorstwa, chociaż rozrywka kabaretowa od zawsze była w kręgu jego zainteresowań. W Toronto, w tamtym okresie powstał polski kabaret ,,Pod Bańką", gdzie artysta zainteresował swoimi autorskimi tekstami założycieli tego kabaretu i został jednym członków zespołu, by po dwóch latach zostać współprowadzącym. Kabaret działa na rynku już prawie 30 lat bawiąc tamtejszą polonijną publiczność.
Cieszę się, że swoją karierę zacząłem w Kanadzie wraz z kabaretem ,,Pod Bańką". Początki były trudne, ponieważ kabaret był nieznany, musieliśmy przekonać do siebie publiczność, aby zaczęli przychodzić na nasze występy, natomiast teraz, kiedy jesteśmy znani wśród polonijnej publiczności, działamy na rynku już prawie trzy dekady. Cieszymy się każdą chwilą spędzoną na scenie i chcemy ciągle tworzyć nowe rzeczy, aby dawać radość naszym widzom - mówi Wojtek Gawenda, aktor, konferansjer, autor tekstów, kabareciarz.

Największe osiągnięcia artystyczne
Największym osiągnięciem dla każdego artysty jest pełna sala widzów podczas występów, kiedy widać uśmiechy na twarzach oglądających oraz wspaniała interakcja z nimi. Wojtek Gawenda ma na swoim koncie szereg artystycznych sukcesów. Do takich możemy zaliczyć:
• Udział w Kabaretowym Klubie Dwójki, jako jedyny kabaret z zagranicy
• Występy w Teatrze Kwadrat w Warszawie
• Występy w ,,Piwnicy pod Baranami" w Krakowie
• Udział w Kabaretonie w Sali Kongresowej w Warszawie
• Liczne nagrody na festiwalach w Polsce

Jednak największym sukcesem dla Wojtka Gawendy był występ wraz z kabaretem ,,Pod Bańką" na zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver w 2012r. Występowali jako jedyny w historii polski kabaret na tak wielkiej imprezie. U ich boku występowały takie gwiazdy, jak Jacek Wójcicki oraz Katarzyna Skrzynecka.
Dla mnie był to wyjątkowy występ i ogromne wyróżnienie. Występować z takimi gwiazdami i dla takiej publiczności, to wielka duma i radość. Towarzyszyły mi wielkie emocje, od ekscytacji po strach i stres, ponieważ bycie częścią takiego wydarzenia jest czymś nie do opisania - podkreśla Wojtek Gawenda.

Rady dla przyszłych twórców chcących występować za granicą
Osoby, które chcą zacząć swoją przygodę z twórczością kabaretową za granicą muszą wykazać się wielką cierpliwością. Trzeba się bowiem nastawić na przygotowanie większej ilości materiałów do większej ilości premierowych przedstawień. Po prostu publiczności jest kilka milionów mniej niż w Polsce, więc aby przyciągnąć ją na swoje przedstawienia trzeba częściej zaproponować coś nowego, nowy repertuar.
Ważne jest to, żeby robić zawsze to co w duszy gra i co przede wszystkim się kocha. Wtedy wszystko pójdzie według naszych życzeń - dodaje Wojtek Gawenda.

Nadesłał:

Naruszew

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl