Axis wprowadza na rynek czujniki środowiskowe, które wspierają ekonomiczny dozór wizyjny


2025-05-08
Axis Communications wprowadza pierwsze czujniki środowiskowe AXIS D6210 Air Quality Sensor i AXIS D6310 Air Quality Sensor. Nowe czujniki łatwo integrują się z istniejącymi systemami, umożliwiając monitorowanie jakości powietrza, wykrywanie dymu tytoniowego i pary z e-papierosów.

Czujniki AXIS D6210 i AXIS D6310 monitorują jakość powietrza w pomieszczeniach, wykrywając waporyzację i palenie tytoniu oraz zanieczyszczenia powietrza, takie jak cząstki stałe, lotne związki organiczne, tlenki azotu i dwutlenek węgla, a także mierząc wilgotność względną i temperaturę.

Czujnik AXIS D6210 można zintegrować z  innymi urządzeniami IP firmy Axis, w tym z wieloma kamerami czy syreną stroboskopową, a także używać w połączeniu z głośnikami Axis, aby zapewnić klientom ekonomiczne rozwiązanie typu "plug-and-play" do monitorowania jakości powietrza
i reagowania na nie. Model AXIS D6310 (trafi do dystrybucji końcem 2025 r.), to niezależne urządzenie sieciowe IP, które można samodzielnie dodać do istniejącego rozwiązania Axis.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach przyczynia się co roku do śmierci niemal 4 milionów osób na całym świecie. 

Zła jakość powietrza w pomieszczeniach jest poważnym problemem zdrowia publicznego — mówi Robert Woyar, globalny menedżer produktu w firmie Axis Communications. — Wapowanie wśród uczniów osiągnęło skalę epidemii i musi być skutecznie wykrywane oraz ograniczane.
W przypadku uczniów to kwestia zdrowia, ale niektóre obiekty – takie jak centra danych czy środowiska produkcyjne o wysokich wymaganiach – wymagają precyzyjnej kontroli parametrów powietrza, takich jak wilgotność, temperatura czy stężenie cząstek stałych. Nasz nowy czujnik jakości powietrza wspiera te potrzeby – i wiele więcej.

Według badań, blisko połowa polskich uczniów (47,6%) codziennie używa e-papierosów, a 11,4% pali tradycyjne papierosy[1]. Urządzenia monitorują także temperaturę, wilgotność i zanieczyszczenia, poprawiając komfort i bezpieczeństwo wewnątrz budynków publicznych — od szkół po urzędy czy placówki opieki.

Dzięki unikalnej technologii portcast,  AXIS D6210 można łatwo podłączyć do zgodnych urządzeń IP Axis bez konieczności stosowania dodatkowych adresów IP, portów przełącznika lub zasilania. Czujnik jakości powietrza w pomieszczeniu jest instalowany między podłączonym urządzeniem, np. kamerą Axis, a źródłem zasilania, co zapewnia dodatkowe funkcje podłączonemu urządzeniu. Na przykład parametry jakości powietrza mogą być wyświetlane jako nakładki w strumieniu wideo z kamery.

Aby zapewnić większą elastyczność montażu, AXIS D6210 można umieścić w odległości do 100 m od urządzenia IP lub źródła zasilania. Korzystanie z tego samego adresu IP oznacza, że czujnik
i podłączone urządzenie są skonfigurowane do łatwego zarządzania systemem.

AXIS D6310 ma takie same możliwości wykrywania jakości powietrza jak AXIS D6210, ale jest autonomicznym urządzeniem sieciowym IP z dodatkowymi funkcjami. Obejmuje to funkcję stroboskopu z wieloma diodami LED informującą o stanie czujnika i alertach, zintegrowany głośnik
i mikrofon, wyjście Power-over-Ethernet (PoE), pasywny czujnik podczerwieni (PIR) oraz AXIS Audio Analytics.

Poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy, wydajności operacyjnej i analityki biznesowej

W zależności od zastosowania, AXIS D6210 i D6310 wspierają tworzenie zdrowego i bezpiecznego środowiska, poprawiają efektywność operacyjną i energetyczną oraz dostarczają danych do długoterminowego planowania. Monitorowanie jakości powietrza w czasie rzeczywistym umożliwia szybką reakcję na zagrożenia zdrowotne związane z pogorszeniem jego parametrów. Alerty
z czujników, wspierane przez komunikaty na żywo i wcześniej nagrane wiadomości z głośników IP, pozwalają tymczasowo wyłączyć z użytkowania konkretne obszary budynku do czasu wdrożenia działań naprawczych.

Potencjał integracji danych z różnych czujników – obejmujących bezpieczeństwo, higienę pracy, wydajność operacyjną i analitykę biznesową – jest ogromny i praktycznie nieograniczony.

Dzięki wglądowi w konkretne parametry jakości powietrza – takie jak temperatura, wilgotność czy zanieczyszczenia – możliwe jest precyzyjniejsze zarządzanie systemami HVAC (ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji), co dodatkowo przyczynia się do poprawy efektywności energetycznej.

Z biegiem czasu metadane zbierane przez czujniki jakości powietrza, w połączeniu z danymi z innych czujników, takich jak poziom obłożenia, dostarczą cennych informacji do długoterminowego planowania oraz optymalizacji inteligentnych budynków.

— Czujniki jakości powietrza AXIS D6210 i AXIS D6310 są naszymi pierwszymi czujnikami środowiskowymi, ale raczej nie ostatnimi. Potencjał łączenia danych z wielu różnych czujników
w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, wydajności operacyjnej i analityki biznesowej jest oczywisty i prawie nieograniczony. Nasza rosnąca oferta urządzeń IP w połączeniu z otwartą platformą Axis
i innowacyjnymi aplikacjami naszych globalnych partnerów zapewni klientom coraz większą wartość
— podsumowuje Robert Woyar, globalny menedżer produktu w firmie Axis Communications.



[1] Źródło informacji: Fundacja dla Zdrowia Mózgu i Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin

Nadesłał:

Monday Group 2025

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl