PRZETWORY PACHNĄCE ZIOŁAMI - niebanalne dżemy z warzyw i owoców z Appetitą


PRZETWORY PACHNĄCE ZIOŁAMI -  niebanalne dżemy z warzyw i owoców z Appetitą
2021-07-20
Aby popularne dżemy i konfitury miały wyjątkową, nieoczywistą nutę smakową, warto do nich dodać zioła i przyprawy korzenne. To idealne składniki wynoszące „zwykłe” domowe przetwory na kulinarne wyżyny. Jak je wykorzystywać i do jakich owoców lub warzyw pasują najlepiej, podpowiada marka Appetita.

 

Lato to najlepszy czas na zamknięcie w słoikach jego najlepszych smaków: zrobienie kompotu z truskawek, konfitury z wiśni, marmolady ze śliwek albo nietypowych dżemów z warzyw, jak cukinia, dynia czy zielone pomidory. Nieprawdą jest, że mogą do nich trafić produkty gorszej jakości – czyli miękkie, przejrzałe, przywiędłe, ponieważ mają niekorzystny wpływ na smak i konsystencję przetworów. Jedyne owoce, które w stanie miękkim nadają się do wyrobu dżemów czy soków, to truskawki i maliny, pod warunkiem, że tylko lekko puszczają sok; jeśli da się wyczuć, że zaczęły fermentować, mogą się zwarzyć. Pod żadnym pozorem nie wolno używać składników, które nawet w minimalnym stopniu zaczęły pleśnieć – nawet wykrojenie zajętej części nie pomoże, ponieważ zarodniki pleśni są już w całym owocu.

 

Tradycyjnie do słodkich przetworów dodaje się jedynie cukier, ale warto pomyśleć, jak wzbogacić lub zaostrzyć ich smak i aromat, wykorzystując dobrze znane przyprawy. Taki owocowy dżem w ostrzejszej wersji stanie się doskonałym dodatkiem do pieczonych mięs albo deski serów.

·         Sok z cytryny albo kwasek cytrynowy pasują do wszystkich przetworów – dodają im orzeźwiającej nuty i pomagają zachować piękny naturalny kolor. 

·         Goździki  podkreślają smak i aromat śliwek (na słodko i marynowanych), gruszek oraz jabłek.

·         Cynamon stworzony jest do przetworów z jabłek; pasuje też do śliwek (zwłaszcza węgierek), gruszek, moreli i truskawek.

·         Pieprz dodaje pikantnej nuty przetworom z wiśni, truskawek i ze śliwek.

·         Chili pasuje do czerwonych porzeczek, malin, śliwek, truskawek i wiśni.

·         Rozmaryn można dodawać do przetworów z moreli, brzoskwiń, gruszek czy borówek.

·         Bazylia doskonale uzupełnia smak truskawek i moreli oraz – oczywiście – pomidorów.

·         Kolendra nadaje się do truskawek, jagód, śliwek i pomidorów.

·         Tymianek komponuje się z gruszkami, morelami, truskawkami, czerwonymi porzeczkami i pomidorami.

·         Jałowiec dodaje się do czerwonych i czarnych porzeczek, agrestu oraz brzoskwiń.

·         Kurkuma ożywi kolor przetworów z wszelkich żółtych owoców.

·         Ziele angielskie podkreśla smak przetworów z dyni, śliwek i pomarańczy.

·         Gałka muszkatołowa pasuje do malin, jabłek, a także dyni.

·         Imbir dodaje się do truskawek, brzoskwiń i rabarbaru.

 

W polskiej kuchni najpopularniejsze są dżemy z truskawek, malin i wiśni. Appetita podpowiada, jak zmodyfikować tradycyjne przepisy, aby móc cieszyć ich smakiem nie tylko do popularnych kanapek, ale także pieczonego kurczaka czy grillowanego sera.

 

Dżem truskawkowy z bazylią i pieprzem

Składniki:

1 kg truskawek

40 dag drobnego cukru

opakowanie pektyny do dżemów

łyżka Kwasku cytrynowego Appetita

2 łyżki Bazylii Appetita

2 łyżki Pieprzu kolorowego Appetita

 

Wykonanie: truskawki oczyścić z szypułek, opłukać i przełożyć do rondla z grubym dnem. Dodać cukier wymieszany z pektyną i kwaskiem cytrynowym, bazylię oraz pieprz. Doprowadzić do wrzenia, zmiksować blenderem, gotować jeszcze 5 min bez przykrycia, stale mieszając. Gorący dżem przełożyć do słoiczków, zakręcić, postawić do góry dnem i zostawić do ostygnięcia.

 

Dżem wiśniowy z chili i tymiankiem

Składniki:

1 kg wiśni

łyżeczka papryki Chili mielone Appetita

2 łyżki Tymianku Appetita

35 dag brązowego cukru

150 ml octu z czerwonego wina

 

Wykonanie: wiśnie umyć, wydrylować. Do rondla z grubym dnem wsypać cukier, rozgrzać, skarmelizować. Dolać ocet, wymieszać do rozpuszczenia karmelu. Wrzucić wiśnie i przyprawy. Gotować bez przykrycia, często mieszając, aż dżem wyraźnie zgęstnieje. Gorący przełożyć do słoiczków, zakręcić, postawić do góry dnem i zostawić do ostygnięcia.

 

Korzenny dżem malinowy

Składniki:

50 dag malin

20 dag cukru

łyżeczka Kwasku cytrynowego Appetita

po dużej szczypcie Imbiru mielonego i Gałki muszkatołowej Appetita

szczypta Chili mielonego Appetita

po 2-3 ziarenka Jałowca i Ziela angielskiego Appetita

 

Wykonanie: maliny przebrać, wrzucić do rondla z grubym dnem. Wsypać cukier i kwasek cytrynowy, wrzucić ziarenka jałowca i ziela angielskiego. Doprowadzić do wrzenia, gotować ok. 15 min bez przykrycia, często mieszając. Wsypać imbir, gałkę i chili, wymieszać, gotować jeszcze 5 min. Wyjąć ziele i jałowiec. Gorący dżem przełożyć do słoiczków, zakręcić, postawić do góry dnem i zostawić do ostygnięcia.

Nadesłał:

KMC

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl