Nitkowanie zębów - dlaczego jest tak istostne?


Nitkowanie zębów - dlaczego jest tak istostne?
2023-11-16
Od dziecka jesteśmy uczeni dbania o higienę jamy ustnej. Już w przedszkolu słyszymy, że zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Czasem rytuał mycia zębów odbywa się w pierwszych klasach szkoły podstawowej.

Rzadko jednak dowiadujemy się o tym, że nitkowanie zębów również ma ogromne znaczenie. Dlaczego warto używać nici dentystycznej? Poznaj zalety nitkowania zębów.Zalety nitkowania zębów

Nitkowanie zębów to czynność pomijana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, co stanowi poważny błąd. Używanie nici dentystycznej jest podstawowym elementem higieny jamy ustnej. Samo szczotkowanie zębów nie wystarczy. Można to zobrazować przykładem z czyszczeniem dywanu. Kiedy odkurzymy dywan, wygląda on czysto i świeżo. Jeśli jednak ten sam odkurzony dywan dodatkowo wytrzepiemy, okaże się, że zostało w nim mnóstwo kurzu. Podobnie jest z czyszczeniem zębów. Szczotkowanie usuwa znaczną część płytki nazębnej czy resztek jedzenia, dlatego zęby wyglądają na czyste. Jeśli jednak użyjemy nici dentystycznej, przekonamy się, że w przestrzeniach międzyzębowych zostało sporo nieczystości do usunięcia.

Jakie zatem są zalety nitkowania zębów? Oto kilka z nich:

  1. Pozbycie się niewidocznych resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. 
  2. Usunięcie płytki nazębnej, która może przekształcić się w kamień, a ten z kolei przyczynia się do paradontozy.
  3. Zapobieganie chorobom dziąseł. 
  4. Uzyskanie optycznego efektu bielszych zębów.


Jak poprawnie nitkować zęby?

Nitkowanie wcale nie jest trudne. Na początku należy dokładnie umyć zęby. Kolejnym krokiem jest sięgnięcie po nić dentystyczną. Na rynku znajdziemy tak wiele rodzajów nici, że każdy może wybrać produkt dopasowany do indywidualnych potrzeb. Z nici dentystycznej mogą korzystać również osoby posiadające aparat ortodontyczny lub retainer - w takim wypadku najlepiej sprawdzi się nić o usztywnionych końcówkach. 

Nić dentystyczną należy urwać ze szpuli i owinąć wokół palców. Następnie trzeba delikatnie wsunąć nić do przestrzeni międzyzębowej i poruszać nią w przód i w tył. W ten sposób pozbędziemy się nieczystości, które się tam znajdują. Następnie wyciągamy nić, przesuwamy ją tak, by dysponować czystym fragmentem i ponownie wsuwamy ją do kolejnej przestrzeni. Po zakończeniu nitkowania należy wypłukać usta wodą lub płynem odświeżającym.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl