Codzienna pielęgnacja dziąseł


Codzienna pielęgnacja dziąseł
2021-02-23
Odpowiednio prowadzona higiena jamy ustnej pomaga dbać nie tylko o zęby i piękny uśmiech, ale także o zdrowie dziąseł. Zwykle nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń, jakie na nie czyhają.

Dlatego warto poznać najpowszechniejsze ich schorzenia i choroby oraz sposób, w jaki możemy codziennie pielęgnować i wspierać higienę jamy ustnej.

Dolegliwości dotykające dziąseł występują u osób w różnym wieku, mogą pojawić się zarówno u dzieci, jak i starszych osób. Sposobem na przeciwdziałanie im jest z pewnością poprawnie prowadzona higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Warto zatem sprawdzić, przed jakimi chorobami może nas to uchronić:

Zapalenie dziąseł

Ten rodzaj schorzenia cechują takie symptomy jak: krwawienie dziąseł (pojawiające się samoistnie lub podczas szczotkowania), nieświeży oddech, obrzęk i zaczerwienienie, a także może wystąpić osuwanie się dziąseł od zębów, zwane recesją dziąseł. W tym wypadku odsłaniają się szyjki zębowe, co powoduje ich nadwrażliwość. W zapaleniu dziąseł występuje również ból zębów podczas jedzenia lub szczotkowania. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nieprawidłowo prowadzona higiena jamy ustnej oraz szereg chorób, np. cukrzyca, czy nadciśnienie. W przypadku zapalenia dziąseł istotne jest podjęcie szybkich działań. 

Warto sięgnąć wtedy po produkty, które pomogą łagodzić podrażnienia dziąseł, np. pastę ELGYDIUM CLINIC PerioBlock Pro w cięższych przypadłościach oraz ELGYDIUM na podrażnione dziąsła. Produkty te wzmacniają osłabione dziąsła i przyczyniają się do zachowania ich zdrowia poprzez ograniczenie tworzenia się płytki nazębnej. Pomaga w zmniejszeniu objawów stanu zapalnego dziąseł, tzn. zaczerwienienie, sporadyczne krwawienie, wrażliwość. 

Próchnica 

Jest procesem demineralizacji zęba prowadzącym do rozpadu jego struktury. Przyczyną pojawienia się próchnicy jest nieprawidłowe szczotkowanie lub zaniechanie mycia zębów, a także zła dieta oraz niewłaściwy odczyn śliny. Objawy takiego stanu to przede wszystkim dyskomfort podczas pożywania słodkich i kwaśnych posiłków, tkliwość w czasie szczotkowania, przebarwienie, ubytki. Aby zapobiec pojawieniu się próchnicy, należy postawić na profilaktykę, tzn. wyposażyć się w pastę do zębów zawierającą stężenie fluoru dopasowane do wieku oraz stopnia próchnicy.

Warto włączyć do codziennej higieny jamy ustnej przeciwpróchnicową pastę do zębów ELGYDIUM. Produkt ten ma w swoim składzie fluorek organiczny, który wchłania się w szkliwo 5 szybciej niż fluorek mineralny. 

Halitoza 

Poprawnie kojarzona z nieświeżym oddechem, znajduje swoją przyczynę głównie w niewłaściwej diecie, składającej się z dużej ilości czosnku, cebuli oraz przypraw. Nie bez znaczenia są tu także używki, takie, jak papierosy oraz alkohol. W tym przypadku, chcąc zażegnać problem, należy wyeliminować z naszego menu wspomniane wcześniej produkty spożywcze oraz używki. 

Warto również włączyć do codziennej higieny jamy ustnej odpowiedni płyn do płukania jamy ustnej np. Eludril CARE Anti-plaque, którego miętowy smak odświeża oddech

Ból dziąseł 

Do czynników powodujących to schorzenie, należą niewłaściwa technika mycia zębów oraz ropień zęba. Aby poradzić sobie z dolegliwością warto poćwiczyć oraz wprowadzić poprawną technikę szczotkowania zębów, a w przypadku wystąpienia ropnia skonsultować się z lekarzem stomatologiem. 

Nadwrażliwość zębów

Nieodpowiednia dieta może być przyczyną wielu chorób związanych z uzębieniem oraz dziąsłami. Ten czynnik jest również jedną z głównych przyczyn kwasowej erozji szkliwa. W początkowej fazie charakteryzuje ją występowanie nadwrażliwości w czasie jedzenia ciepłych posiłków oraz picia ciepłych napojów. Wraz z postępowaniem tej choroby, zęby matowieją lub żółknieją, ich powierzchnia staje się szorstka i pofałdowana. Zaradzić temu można przede wszystkim zmieniając swoje nawyki żywieniowe, jednocześnie dbając o eliminację nadmiaru kwasów. Warto również pomyśleć o zastosowaniu pasty do zębów np. Elgydium Sensitive.

Afty

Pojawiają się w jamie ustnej na skutek podrażnienia tzw. struktur miękkich w czasie zabiegu stomatologicznego, źle dopasowanej protezy, czy podczas nieprawidłowego szczotkowania zębów. Problem z tymi małymi, czerwonymi plamkami jest dość powszechny.

Pomocniczo można stosować Elugel, żel stomatologiczny wspomagający higienę jamy ustnej, który tworzy barierę mechaniczną, chroniącą błonę śluzową. 

Grzybica

Sygnalizującym objawem jest w tym wypadku żywoczerwony odcień dziąseł, a także pieczenie i poczucie suchości w ustach. Przyczyną takiego stanu jest niekontrowane namnażanie się grzybów w jamie ustnej, a także nieodpowiednio dopasowana proteza, stresujący tryb życia, palenie papierosów, brak witamin lub osłabiona odporność.

Aby uniknąć wymienionych powyżej chorób i innych schorzeń związanych z dziąsłami, należy sumienne dbać o higienę jamy ustnej oraz regularnie odwiedzać stomatologa. 


Nadesłał:

allegrok.s@wp.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl