Bordowy kolorem miłości! Sok buraczkowo-jabłkowy idealny na walentynki


Bordowy kolorem miłości! Sok buraczkowo-jabłkowy idealny na walentynki
2018-02-14
Pobudzające właściwości buraka znane były już w starożytności. Grecka bogini Afrodyta miała rzekomo jeść go, by zwiększyć swoją atrakcyjność. Rzymianie natomiast wytwarzali z niego soki, które służyły im jako naturalne afrodyzjaki.

„Miłosne” właściwości buraka nie są mitem. Zawiera on duże ilości boru, który rozluźnia i poszerza naczynia krwionośne. To znacznie poprawia przepływ krwi, a w rezultacie usprawnia pracę serca. Ponadto buraki ułatwiają „rozklejanie” czerwonych krwinek i usuwanie z krwi niekorzystnej homocysteiny. Trudno więc o lepszy zastrzyk energii przed walentynkami!

Najnowsze badania wykazały również, że burak znacząco podnosi poziom testosteronu w organizmie. Systematyczne spożywanie tego warzywa i wytwarzanych z niego przetworów może przynieść działanie podobne do tego, jakie wywołuje słynna „niebieska tabletka”.

Burak działa pobudzająco. Sama jego barwa – bordowa – wykorzystywana jest w koloroterapii w walce ze zmęczeniem i apatią. Oprócz tego wykazuje on silne działanie przeciwutleniające i jest cennym źródłem witamin z grupy B oraz C. Dostarcza również spore ilości potasu. Butelka soku buraczkowo-jabłkowego marki Marwit zapewnia aż 25% dziennego spożycia tego pierwiastka, który odpowiada m.in. za odpowiednią pracę serca i ogólne samopoczucie.

Buraki są też jedynymi z ulubionych warzyw sportowców. Poprawiają ciśnienie, dzięki czemu w organizmie łatwiej dochodzi do wymiany gazowej. Dodatkowo zawierają azotany wpływające na wydolność oraz błonnik, który przyspiesza spalanie.

Jak widać, miłość do buraczków może mieć wyjątkowo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Warto o tym pamiętać nie tylko w walentynki.

 

Ostatnio dodane artykuły:

Wywiad z mgr farm. Olgą Sierpniowską Wywiad z mgr farm. Olgą Sierpniowską
Dlaczego wydanie wytycznych dla farmaceutów dotyczących antykoncepcji awaryjnej jest tak ważne? – wywiad z mgr farm. Olgą Sierpniowską

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie fizyczne czy brak świadomości o zagrożeniach mogą prowadzić do urazów, takich jak skręcenia, złamania czy urazy kolan.

Uczucie pragnienie spada w zimie o 40 proc. W czasie choroby powinniśmy przyjmować 3,7 litra płynów Uczucie pragnienie spada w zimie o 40 proc. W czasie choroby powinniśmy przyjmować 3,7 litra płynów
O nawadnianiu w lecie pamięta większość z nas, ze względu na upał oraz wzmożone uczucie pragnienia. W okresie zimowym jednak często o regularnym piciu wody zapominamy, a jest ono nie mniej ważne niż w ciepłym miesiącach. Amerykańscy naukowcy alarmują o konieczności spożywania 3,7 litra płynów.

Dlaczego czujesz się zmęczony, mimo że jesz zdrowo? Przyczyny niedoboru żelaza w ciele Dlaczego czujesz się zmęczony, mimo że jesz zdrowo? Przyczyny niedoboru żelaza w ciele
Co blokuje organizm przed prawidłowym przyswajaniem tego kluczowego pierwiastka?

Fundacja Cześć Ciało podsumowuje pierwsze miesiące edukacyjnej działalności
Zespół Fundacji Cześć Ciało zebrał w ciągu pierwszych miesięcy swojej działalności edukacyjnej na temat dojrzewania tysiące pytań od młodych, które Ci wysyłali w odpowiedzi na treści udostępniane przez organizację w social mediach.

więcej »

Najczęściej czytane artykuły:

Wywiad z mgr farm. Olgą Sierpniowską Wywiad z mgr farm. Olgą Sierpniowską
Dlaczego wydanie wytycznych dla farmaceutów dotyczących antykoncepcji awaryjnej jest tak ważne? – wywiad z mgr farm. Olgą Sierpniowską

więcej »