„5 porcji zdrowia w szkole” – nowy program edukacyjny dla szkół


„5 porcji zdrowia w szkole” – nowy program edukacyjny dla szkół
2018-09-06
27 sierpnia rozpoczęły się zapisy do programu edukacyjnego „5 porcji zdrowia w szkole”. Jego wprowadzenie wynika z potrzeby edukacji w zakresie prawidłowego żywienia już od najmłodszych lat.

Program skierowany jest do II i III klas szkół podstawowych w całej Polsce. Patronat nad nim objęło m.in. Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Rzecznik Praw Dziecka oraz wiele renomowanych instytucji zajmujących się m.in. edukacją oraz zdrowiem publicznym. Szkoły mogą zgłaszać się do programu, a także wziąć udział w tematycznym konkursie do 31 października 2018 r.

 

Edukacja żywieniowa w szkole

Z początkiem roku szkolnego ruszył nowy program edukacyjny pod nazwą „5 porcji zdrowia w szkole”. Jego celem jest zwrócenie uwagi na potrzebę edukacji w zakresie prawidłowego żywienia już od najmłodszych lat i jednocześnie jej wczesne rozpoczęcie. Program jest skierowany do uczniów II i III klas szkół podstawowych z całej Polski oraz ich nauczycieli, dyrektorów szkół i dietetyków szkolnych. To właśnie te osoby, na co dzień związane z edukacją dzieci, będą dzielić się wiedzą na temat zasad zbilansowanej diety z uczniami. – Dla rozwoju najmłodszych duże znaczenie ma wiedza na temat roli prawidłowego odżywiania w życiu człowieka. Ważne jest także budowanie wśród nauczycieli świadomości, że edukacja żywieniowa jest istotna. Im wcześniej dziecko pozna właściwe zasady zdrowego odżywiania, tym szybciej uzna je za naturalne w swojej codziennej diecie. Pamiętajmy też, że kształtowanie właściwych wyborów dotyczących żywienia jest łatwiejsze wśród najmłodszych, aniżeli późniejsze ich korygowanie – mówi prof. dr hab. Krystyna Gutkowska – Dziekan Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

 

Kreatywna nauka zasad prawidłowego odżywiania

Program „5 porcji zdrowia w szkole” umożliwia nauczycielom przeprowadzenie kreatywnych zajęć na temat prawidłowego odżywiania. Wszystkie treści edukacyjne dotyczące zasad zbilansowanej diety zostały zweryfikowane merytorycznie przez ekspertów z Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ). Dzięki otrzymanym materiałom edukacyjnym, które powstały w ramach programu lekcje na ten temat będą angażujące i ciekawe. W ten sposób uczniowie łatwiej przyswoją wiedzę dotyczącą zbilansowanej diety, dowiadując się m.in., że jej podstawę powinny stanowić warzywa i owoce, a szklanka soku może być ich jedną porcją w ciągu dnia. To szczególnie cenna lekcja, ponieważ Polska, podobnie jak inne kraje wysokorozwinięte wciąż boryka się ze zbyt niskim spożyciem tych produktów – zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. A włączenie warzyw, owoców, a także porcji soku do codziennego menu może nieść za sobą szereg korzyści dla zdrowia na przestrzeni całego życia.  

 

 

 

Jak wziąć udział w programie?

Do udziału w bezpłatnym programie „5 porcji zdrowia w szkolenauczyciele i dyrektorzy szkół mogą zgłaszać II i III klasy szkoły podstawowej. Można to zrobić przez wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie www: http://wszkole.5porcji.pl/. Po rejestracji nauczyciel otrzyma materiały edukacyjne na wskazany w formularzu adres e-mail. Zapisy do programu potrwają do 31 października 2018 r.

 

Konkurs z atrakcyjnymi nagrodami

Dodatkowo, każda klasa zapisana do programu może wziąć udział w konkursie i zyskać szansę na zdobycie atrakcyjnych nagród – finansowych dla szkół i nauczycieli oraz nagród rzeczowych dla uczniów. Zadanie konkursowe polega na wspólnym przygotowaniu przez dzieci z danej klasy plakatu, przedstawiającego ideę „5 porcji zdrowia” w ich codziennej diecie. Wykonane zdjęcie pracy konkursowej należy następnie przesłać przez znajdujący się na stronie programu formularz konkursowy.

 

Uznanie dla programu

Cele, założenia, idee i ogólnopolski charakter przedsięwzięcia spotkały się z uznaniem blisko 20 szacownych instytucji, zarówno na szczeblu ministerialnym jak i wojewódzkim. Honorowym patronatem program objęli: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Główny Inspektorat Sanitarny, Instytut Żywności i Żywienia, Rzecznik Praw Dziecka, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Lubuski Kurator Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Kuratorium Oświaty w Opolu, Podkarpacki Kurator Oświaty, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Śląski Kurator Oświaty, Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, Instytut Ogrodnictwa, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW, Studenckie Koło Naukowe Dietetyki Pediatrycznej (CM UJ). Tak liczne zainteresowanie Programem podkreśla jego rangę oraz pokazuje, że edukacja żywieniowa od najmłodszych lat jest istotnym tematem debaty publicznej i powinna stać się stałym elementem edukacji wczesnoszkolnej.

 

 

Aby zapisać się do programu i przeczytać więcej o nagrodach wejdź na stronę: http://wszkole.5porcji.pl/

 

Program sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
Organizator Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków.

 

Ostatnio dodane artykuły:

Dlaczego wieczorem chcesz zjeść więcej? Dlaczego wieczorem chcesz zjeść więcej?
Co zrobić, by przerwać ten cykl?

Chcesz poprawić zdrowie? Zacznij się… śmiać! Chcesz poprawić zdrowie? Zacznij się… śmiać!
Śmiech to naturalny eliksir zdrowia!

Najczęściej czytane artykuły:

Sportowe słuchawki od Jabra – idealny partner w codziennych treningach biegowych Sportowe słuchawki od Jabra – idealny partner w codziennych treningach biegowych
Bieganie jest świetne zarówno dla ciała jak i umysłu. Nie ma lepszego sposobu na jogging niż słuchanie ulubionych piosenek lub najnowszego odcinka wciągającego podcastu.

Podjadasz między posiłkami - dietetyczka o łatwych i pysznych przekąskach na co dzień
Podjadanie między posiłkami to nawyk, który może utrudniać proces utrzymania masy ciała, bądź w długotrwałej konsekwencji nawet powodować jej wzrost.

Czujesz się ciągle zmęczony? To może być poważny sygnał! Sprawdź, co kryje się za przewlekłym wyczer Czujesz się ciągle zmęczony? To może być poważny sygnał! Sprawdź, co kryje się za przewlekłym wyczer
Codzienne zmęczenie: czy to tylko oznaka przepracowania? Sprawdź, czy nie kryje się za tym poważny problem zdrowotny!

więcej »