O czym pamiętać wybierając ekologiczne produkty


O czym pamiętać wybierając ekologiczne produkty
2018-07-28
Żywność ekologiczna od kilku lat jest coraz chętniej wybierana przez polskich konsumentów. Ma to z pewnością związek ze zwiększaniem się świadomości społecznej w zakresie zdrowego odżywiania - można powiedzieć, że powstała wręcz moda na styl życia zgodny z ekologią.
 
 
 
Zalety żywności ekologicznej
 
 
Na początek warto wyjaśnić, czym różni się żywność ekologiczna od tzw. przemysłowej. Przede wszystkim chodzi tu o w pełni naturalny skład – wedle przepisów produkty, które oznaczone są jako „eko”, „bio” czy „organic” muszą zawierać minimum 95% naturalnych elementów. Niedozwolona jest więc jakakolwiek chemia (konserwanty, barwniki, wzmacniacze).
Ponadto podczas uprawiania, hodowli czy produkcji takiej żywności nie mogą zostać użyte żadne sztuczne nawozy, pestycydy czy środki przyspieszające wzrost. Naturalny produkt jest o wiele bogatszy w składniki odżywcze, przeciwutleniacze, błonnik czy witaminy, więc spożywanie go pozwala na dostarczenie organizmowi szeregu bardzo ważnych dla zdrowia elementów.
Dzięki nim dieta staje się zbilansowana, a to – jak wiadomo – ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie człowieka, jego ogólne samopoczucie i energię życiową. Równie dobrze sprawdzają się ekologiczne suplementy, najczęściej w postaci tabletek – one także wzmacniają organizm i minimalizują ryzyko występowania chorób.
 
 
Jak kupować?
 
 
Coraz więcej sklepów, również supermarketów, ma w swojej ofercie bio produkty. Aby być pewnym, że nabyło się w 100% ekologiczną, naturalną żywność, trzeba zwrócić uwagę na informacje zamieszczone na opakowaniu. Przede wszystkim chodzi tu o unijny certyfikat – jego symbolem jest logo z tzw. eko-listkiem (kształt liścia stworzony z 12 białych gwiazdek na zielonym tle).
 
Nie warto więc dawać się oszukać niektórym producentom, którzy nie spełniają wymaganych przez UE norm w zakresie produkcji w pełni naturalnej żywności, ale sprytnymi opisami i hasłami reklamowymi próbują wprowadzić konsumentów w błąd. Kupując eko-produkty trzeba także sprawdzić dokładnie ich zawartość (np. ilość węglowodanów, tłuszczów, białka, witamin), wartość kalorii oraz termin ważności.
Warto też przyjrzeć się w sklepie, czy dany produkt był odpowiednio przechowywany oraz czy jego ewentualne opakowanie posiada symbol oznaczający możliwość recyclingu.
Sprawdź: żywność ekologiczna online  

Nadesłał:

Serwis kulinarny
http://wkuchnizwedlem.wedel.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl